Loading

Sıkça Sorulan Sorular

Kale Oto Bakım Servisi’nde servis hizmetini olabildiğince basit ve zahmetsiz yapmak istiyoruz. Aşağıda sıkça sorulan bazı sorular bulunmaktadır. Sorunuz aşağıda listelenmemişse, lütfen 532 277 11 35 numaralı telefonu arayarak ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yeni bir arabam var. Garanti dahilinde aracımı bakım için satıcıya götürmek gerekir mi?

Yok hayır! Üretici tarafından verilen (kullanım kılavuzunuzda bulunabilir) verilen spesifikasyonlara uyduğunuz sürece, garantiniz geçerlidir. Firmamız daima üreticinin bakım programına uyar ve müşterilerini hiç bir zaman mağdur etmez. Garantinizin geçerli olduğu sürece Kale Oto Servis size ücretsiz hizmet vermektedir…

Aracımın garantisinin geçerli olması için ne yapmam gerekir?

Aracınıza, kullanıcı el kitabında veya garanti kitapçığında belirtilen aralıklarla servis verildiğinden emin olun ve aracın bakımının açık kayıtlarını tutun. Faturada kayıtlı tarih, parça, araç kimlik numarası ve kilometreyi eklediğinizden emin olun. Makbuzlarınızı güvenli bir yerde saklayın. Kullanım kılavuzunda veya garanti kitapçığında servis günlüğünüz varsa, kullanmanızı tavsiye ederiz.

Arabam kiralık bir araç, bakımdan sorumlu muyum?

Bir aracı kiralasanız bile, aracı kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi iyi çalışır durumda tutmak için gereken tüm bakım ve onarımlardan siz sorumlusunuz.

Hangi parçalar değiştirilmeli ve bu servisler hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Kullanma kılavuzunu kontrol et. Belirli parçalar ve servis aralıklarıyla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verecektir. İyice okuduğunuzdan ve istisnaları ya da ciddi servis notlarını not edin. Tüketiciyi korumak için garantiler var, ancak gereklilikleri yerine getirmelisiniz.

Yeni arabamın bir fren işi veya diğer onarımlar gibi düzenli olarak planlanmış bakımlardan başka onarımlara ihtiyacı olursa ne yapmalıyım? Bu tamirler için satıcıya geri dönmek zorunda mıyım? Ya bu onarımlar garantimin kapsamındaysa?

Aracınızın bakımını yapıp tamir ettireceğiniz yer seçimi size aittir. Bununla birlikte, muhtemelen garanti kapsamında olan onarımlar için aracı satıcıya geri götürmeniz gerekecektir. Hangi onarımların kapsandığından emin olmak için garantinizi tamamen kontrol edin.

Satış sonrası parçaların kalitesi, orjinal ekipman parçalarıyla nasıl karşılaştırılır?

Bazıları aynı tedarikçi tarafından üretilir ve hatta orijinal ekipman parçalarından daha uzun süre garanti edilebilir. CARQUEST tarafından tedarik edilen satış sonrası parçalar üreticinin şartnamelerine uygun veya daha fazla.

Triger kayışı nedir ve değiştirilmesi gerektiğinde bunu nasıl anlarım?

Bir triger kayışı, motor valflerinin zamanlamasını kontrol eden içten yanmalı motorun bir parçasıdır. Triger kayışı her 50.000 – 70.000 milde bir değiştirilmelidir, ancak her üretici farklıdır. Doğru değiştirme aralığını belirlemek için kullanıcı el kitabına başvurmalısınız.

Fren hidroliğinin gerçekten değiştirilmesi gerekiyor mu?

Ortalama bir sürücü frenlerini yılda 75.000 kez kullanıyor ve her seferinde çalışacaklarını kabul ediyor. Günümüzün fren sistemleri hidroliktir ve hidrofilik olan fren hidroliği kullanır, bu da havadan nemi emebileceği anlamına gelir. Hidrolik sistemin içinde nem olduğunda korozyon meydana gelir ve fren bileşenleri arızalanır. Korozyonu kontrol altında tutmak için fren hidroliği periyodik olarak yıkanmalıdır. Bu prosedür pahalı değildir ve birçok koruyucu bakım programına dahil edilmiştir. Fren hidroliği dikkatli kullanılmalıdır. Plastikleri eritir ve boyayı giderir.

Antifriz ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Antifriz, oksidasyon ve önemli katkı maddelerinin bozulmasından dolayı iki yılda bir değiştirilmelidir. Bu katkı maddeleri su pompasını yağlar ve metal parçaları pasa ve oksidasyona karşı korur. Ayrıca soğutma suyu hortumlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olurlar. Bugün eski antifrizleri geri dönüştürüp temizleyebiliriz, katkı maddelerini değiştirebiliriz. Antifriz çok toksiktir ve çevre dostu değildir, bu nedenle geri dönüşüm iyi bir anlam ifade eder. Motor çalışma sıcaklıklarını uygun aralıkta tutmak için motor termostatı 2 yılda bir değiştirilmelidir.